Üncü Tokat Çemeni 300 Gr

İndirim!

Üncü Tokat Çemeni 300 Gr

34,90

Üncü Tokat Çemeni 300 Gr

Ürünü Paylaş

Açıklama

Tokat Çemeni

Çemen, çeşitli baharatların, sarımsak, tuz ve suyun belirli oranlarda harmanlanıp karışmasıyla elde edilen, kaselere konularak satışa sunulan yöremize has oldukça fazla tüketimi olan iştah açıcı, lezzetli doğal bir üründür.

Tokat Çemeni, sadece yöreye has bir çemen olup satışı çok hızlı, halkın gerek kendi mutfağında gerekse de hediyelik olarak Tokat dışına götürdüğü vazgeçilmez ekonomik yöresel bir üründür.

Tokat Çemeni, hijyenik koşullarda üretilen oldukça lezzetli bir üründür. Çemen otu tohumlarının kurutulup özenle ezilmesi ile üretilen Tokat Çemeni, kahvaltı sofralarınızın sevilen lezzetlerinden biri olacak. Bu lezzetli Tokat Çemenini, sürülebilir kıvamı ile kahvaltıların yanı sıra ara öğünlerde de gönül rahatlığı ile tüketebilirsiniz.

Tokat ürünlerinin bulunduğu bu sitede yer alan Koplu Tokat Çemeni‘ni satın almak için ürünü sepete ekleyerek satın alabilirsiniz.

Siparişini vermeniz halinde ürün, güvenli paketleme sistemine uygun koşullarda özenle paketlenerek kısa süre içerisinde adresinize teslim edilmiş olacaktır.

Çemen Otu Tohumu Nedir?

Çemen otu, doğada kendiliğinden yetişen baklagiller familyasından otsu bir bitkidir. Görünüm açısından semiz otunu andırıyor. Mısır tanesine benzeyen tohumları, yeşil yaprakları bulunuyor. Yapraklarının tadı acımsı ve aromatiktir.

Bitkinin anavatanı Yakın Doğu’dur. Lübnan ve Suriye, Güneybatı Avrupa, Hindistan ve Çin’de sıklıkla yetişiyor. Türkiye’de ise en çok Akdeniz Bölgesi’nde görülüyor. Yozgat, Tokat, Kayseri mutfağında sıklıkla kullanılıyor.

Çemen Otu Tohumu Ne İşe Yarar?

Çemen otu tohumu, Türk mutfağında daha ziyade çemen tozu adı altında kullanılıyor. Kahvaltılık bir çeşit olan çemenin etken malzemesidir. Tohum toz haline getirilerek baharat olarak kullanılıyor. Baharat olarak sos, kahvaltılıklar, pastırmalara ekleniyor. Aromatik tat katması amacıyla et yemeklerine, turşulara, çorbalara katılıyor.

Çemen Otu Tohumu Faydaları

1- Sindirim sisteminin düzenli çalışmasını sağlar.

2- Gaz ve şişkinliğin giderilmesinde etkilidir.

3- Kan şekerini düzenler.

4- Vücudun toksinlerden arınmasına yardımcı olur.

5- Kronik öksürüğün sonlandırılmasını sağlar.

6- Kadınların menopoz dönemlerini rahat geçirmelerine yardımcı olur.

7- Kalp krizi riskini azaltır.

8- Bağışıklık sistemini güçlendirir. Yara ve iltihapların kısa sürede iyileşmesini sağlar.

9- Kandaki yağı, karaciğerdeki toksinleri temizleyerek, cilt hastalığına yakalanma riskini azaltır.

10- İçinde barındırdığı demir sayesinde kansızlığa iyi gelir.

Ek bilgi

Ağırlık 300 g

Değerlendirmeler

Henüz değerlendirme yapılmadı.

“Üncü Tokat Çemeni 300 Gr” için yorum yapan ilk kişi siz olun

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir